Juhatus / Styrelse

Esimees / Ordförande
Sirle Sööt (Stockholm)
sirle.soot@gmail.com
+ 46 72-519 04 80
Foto: Erakogu (2016)

Abiesimees / Vice ordförande
Eevi Voit
(Lõuna-Rootsi / Södra Sverige)
eevivoit@gmail.com 


 

 

 


Foto: Aili Suiste Rundin (2016)

Abiesimees / Vice ordförande
Peeter Pütsep (Stockholm)
putsep@quicknet.se
Foto: Aili Suiste Rundin (2017)

Abiesimees /
Vice ordförande

Kaja Jakobsen

(Lääne-Rootsi / Västra Sverige)

 

 

 

Foto: Aili Suiste Rundin (2017)

Välissuhete sekretär /
Sekreterare för externa relationer

Evelin Tamm (Stockholm)
tammevelin@gmail.com

 

 
Foto: Aili Suiste Rundin (2015)

Laekur / Kassör
Jaak Akker (Stockholm)
jaak.akker@gmail.com

 
Foto: REL Stockholm (2017)
Abilaekur /
Vice kassör
asendusliige / suppleant
Maire Martsoo (Stockholm)
mairem39@gmail.com
 
Foto: Taave Sööt Vahermägi (2017)

Sekretär / Sekreterare
Aili Salve

(Lääne-Rootsi / Västra-Sverige)

 

 

 

Foto: Sirle Sööt (2018)

Abisekretär /
Vice sekreterare
asendusliige /suppleant
Kee Kallastu
(Kesk-Rootsi / Mellersta Sverige)
kee@comhem.se
 
Foto: Aili Suiste Rundin (2017)

 

Ametita juhatuse liikmed
Styrelseledamöter utan särskilt uppdrag

Indrek Aunver
(Põhja-Rootsi /
Norra Sverige)
indrek.aunver@gmail.com
Foto: Aili Suiste Rundin (2017)

Birgit Ellermäe
(Ida-Rootsi /
Östra Sverige)
birgit.ellermae@gmail.com

 

 

 


Foto: Aili Suiste Rundin (2015)

Meeme Nugin

(Lõuna-Rootsi /
Södra Sverige)
meeme@nugin.se

 

 


Foto: Aili Suiste Rundin (2016)

Meeri Lepik
(Lääne-Rootsi /
Västra Sverige)
meerike@hotmail.com
Foto: Aili Suiste Rundin (2015)
Merike Lundström
(Kesk-Rootsi / Mellersta Sverige)
menkan47@hotmail.com
Foto: Tõnis Tamm (2014)
   
Tiia Grenman
Asendusliige/Suppleant
(Põhja-Rootsi,
Norra Sverige)
tiia.grenman@gmail.com
Foto: Aili Suiste Rundin (2015)
Inga Leesment
Asendusliige / Suppleant
(Stockholm)
saaseke@hotmail.com
Foto: Aili Suiste Rundin (2017)
Kätlin Songisepp Osasuyi
Asendusliige / Suppleant
(Lõuna-Rootsi /
Södra-Sverige)
ksongisepp@gmail.com 
Foto: Erakogu
Asendusliige /Suppleant
Kee Kallastu
(Kesk-Rootsi /
Mellersta Sverige)

 

 

 


Foto: Aili Suiste Rundin (2015)

Halduskolleegium 
Verkställande utskott

Esimees / Ordförande
Sirle Sööt
sirle.soot@gmail.com

Liikmed/Medlemmar: 
– Peeter Pütsep (aseesimees)
– Eevi Voit (aseesimees)
– Kaja Jakobsen (aseesimees)
– Jaak Akker (laekur)